Случвало ли ти се е да загубиш ориентация дори само, когато си излязъл на приятна разходка в гората, отклонявайки се от обозначените пътеки? Ако имаш подобен опит, то чувствата на напрежение и уплаха са ти познати.
Ще споделим с теб няколко полезни съвети как да се ориентираш в подобна ситуация, когато не може да използваш своите технологични устройства.
Ориентацията е умение да разчиташ само на себе си, усвоява се лесно и може да те спаси. То започва като се научиш първо да вървиш в права линия в гората (колкото и да е странно, това е адски трудно) до разучаването в детайли на терена около теб.
Но, дори, когато не си преживял подобна ситуация прочетеното тук ще ти поднесе познания, които ще те направят уверен, когато решиш да преоткриваш и да се наслаждаваш на природата.
ПОЛЗИ ОТ УМЕНИЕТО ДА СЕ ОРИЕНТИРАШ
Твоите 5 сетива са липсващото звено между случващото се навън и способността да усещаш, разпознаваш и усвояваш модели с практическа насоченост.
Днес за повечето хора умението за ориентация е „атрофирало“. Това малко или много влияе върху ефективността и функционирането на мозъка.
Хората, които тренират своята ориентация реагират по-бързо, по-фокусирани са и по-способни да запомнят, приемайки и анализирайки огромно количество данни.
Целта ни с тази статия е да ти покажем, че с лекота, удобство и увереност може да преоткриваш дивата природа. Както, и да разкрием силата на твоя ум.
НАБОР ОТ НАВИГАЦИОННИ УМЕНИЯ
Всеки човек се ражда с готов изграден инстинкт за ориентиране в природа и на непознати места. Тези умения са наследени още от предците ни и са заложени във всеки един от нас. Може би, неосъзнавайки това, но то е така.
Притежаваме еднакви способности за ориентация. Ето тези 5 умения, които те правят способен да опознаваш всичко в детайли:
- 5-те сетива (зрение, слух, обоняние, вкус, усещане при допир),
- Способност да се успокоите и да се съсредоточите в случващото се около вас,
- Способност да формирате и запомняте картинки,
- Способност да запомняте истории и последователни събития,
- Способност да очертаете карта и да опишете нещата от природата.
Ще се убедиш, че в основата на навигацията са именно точно тези 5 умения.
КАК ДА ИЗГРАДИШ СВОИТЕ НАВИГАЦИОННИ УМЕНИЯ
Споделяме няколко забавни упражнения, които ще изградят навигационните ти умения. Започваме като си избереш начална точка и поетапно изследваш и научаваш в един мислен кръг всичко в детайли около теб.
- Избери си начална точка. Обозначи я с пръчка, флаг, или използвай, примерно, скала. Маркирай 4-те посоки с пръчки или по друг разбираем за теб начин. Може да използваш за навигация слънцето.
- Отдели си няколко мунити, за да разучиш около теб. Погледни дърветата, растенията, усети посоката на вятъра. Затвори очи и се опитай да чуеш други шумове около теб – колите от близък път, шума на река, поточе и др. Отговори си на въпроса от каква посока идва всеки един от тях? Може ли да запомниш отличаващите се знаци?
- Избери посока и направи 20 крачки. Съсредоточи се и усети с 5-те си сетива всичко случващо се около теб. Огледай се. След като направиш още 10 крачки отново спри, повтори упражнението и погледни откъде си дошъл.
- На всеки 10 направени крачки се връщай от мястото, откъдето преди това си тръгнал. Обърни внимание на всичко ново, което ти прави впечатление.
- Избери друга посока и повтори горните стъпки.
- Упражнявай се като увеличаваш крачките в различните посоки от стартовата ти позиция. Постепенно стигни до 100 крачки и не забравяй всеки път да спираш и да се оглеждаш. Важно е да се обръщаш назад и да се опитваш да се връщаш по абсолютно същия път, който си изминал.
Може да се упражняваш винаги, по всяко време и на различни места, и ще видиш, че в един момент неосъзнато запомняш всичко около теб и ти правят впечатление малки детайли.
Ще се радваме, ако сме ти били полезни и интересни! Очаквай втората част от статията съвсем скоро!
Тази статия все още няма коментари